Ploty a plotové systémy se postupně vyvíjejí, a tak je již dávno v nabídce mnohem více možností než klasické PVC poplastované pletivo a dřevěné plotovky mezi sloupky ze ztraceného bednění. Jaké jsou tedy možnosti? Odkazy směřují na sesterský eshop s pletivem www.eso-pletivo.cz, který také provozujeme. Naleznete zde alternativy k betonovému plotu.

Klasický plot ze čtyřhranného poplastovaného pletiva

Klasický plot ze čtyřhranného poplastovaného pletiva je stále velmi oblíbený plotový systém, který vyniká svou nízkou cenou a tradičním vzhledem. Kromě klasického provedení s poplastovaným drátem v zelené barvě nabízíme také provedení s antracitvou a hnědou barvou.

Dále je v nabídce také čtyřhranné pozinkované pletivo – to není potaženo PVC a má stříbrnou barvu. Má však stejnou výdrž jako klasické poplastované pletivo.

Nevýhodou oplocení pozemku pomocí čtyřhranného pletiva je, že stavba plotu je poměrně náročná, protože se plot skládá z poměrně velkého počtu dílů. Je potřeba napnout napínací drát, ten je potřeba upnout pomocí napínáků a objímek na plotové sloupky. Na napnutý horní i spodní napínací drát je potřeba pletivo navěsit a ke středovému napínacímu drátu je potřeba pletivo přivázat. Modernější a rychlejší alternativou je plot ze svařovaného pletiva.

plot

Ukázka plotu ve svahu zhotoveného z klasického poplastovaného pletiva

Moderní plot ze svařovaného pletiva

Tento plot se skládá z plotových sloupků (s montážní lištou pro svařované pletivo), vzpěr, nerezových oček pro upnutí svařovaného pletiva na plotové sloupky, a ze samotného svařovaného pletiva. Nevyužívá se tedy napínacích drátů, které tak není potřeba napínat ani se k drátům tedy nemusí pletivo přivazovat.

Svařované pletivo je velmi odolné, protože v každém rohu všech čtverečků, ze kterých se pletivo skládá, jsou dráty k sobě navzájem svařené. Montáž plotu probíhá tak, že se zabetonují plotové sloupky a vzpěry, svařované pletivo rozmotáme vedle sloupků a pomocí nerezových oček a kleští připneme na plotové sloupky. Dále pletivo napneme tam kde je to potřeba pomocí kleští. Svařované pletivo je sice dražší než klasické, ale jeho montáž je mnohem jednodušší, dobře jej zvládnou nainstalovat i amatéři.

svařované pletivo

Detail plotu ze svařovaného pletiva, který je snadné postavit

 

Plot z 2D či 3D plotových dílců

Pevnějším plotovým systémem než plot ze svařovaného pletiva je plot ze svařovaných plotových dílců. 3D plotové dílce jsou svařované drátěné panely s dvěma nebo třemi prolisy, které panel zpevňují a zároveň vystupují do prostoru. 2D plotový dílec je designově čistší, do prostoru nevystupuje a tvoří čistou „drátěnou zeď“, jeho konstrukci zpevňují dvojité horizontální dráty. Tento plotový systém se vyznačuje pevností a vzhledností.

Instalace plotu z plotových dílců je také poměrně jednoduchá. Základním předopkladem je dodržení rozteče mezi plotovými sloupky. Na plotové sloupky se pak plotové dílce instalují pomocí úchytek.

plotové dílce

Ukázka plotu z oblíbených 3D plotových dílců

 

Plot z WPC plotovek

WPC plotovky jsou moderní materiál, který se skládá z dřevěné moučky a pojiva. Díky spojení těchto materiálů mají WPC plotovky stále přirozený vzhled, ale nemají nevýhody jako obyčejné dřevo. WPC plotovky není potřeba natírat, jsou barevně stálé, odolné proti plísním a jsou odolné vůči UV záření. Nabízí se v několika barevných provedeních a nabízí bezstarostnou alternativu ke klasickým plotovkám. Často se instalují mezi sloupky ze ztraceného bednění. Lze je nainstalovat i tak, že přes plot nebude nic vidět.

wpc plotovky

Plot z moderních WPC plotovek – těžce rozeznatelných od dřevěných plotovek

 

Plot z gabionů – gabionové zdi

Plot z gabionů se vyznačuje velmi moderním vzhledem. Díky konstrukci takovéhoto plotu z kamenů v gabionových sítích jde o moderní alternativu ke kamenné zdi. Gabiony mohou sloužit také jako opěrné zdi pro pozemky ve svahu. Vyznačují se velkou trvanlivostí, odolností a schopností utlumit zvuky a hluky. Tento plotový systém se hodí k moderním novostavbám a také jako dražší alternativa betonových plotů.

gabiony

Gabiony s poctivě vyskládaným pohledovým kamenem

Stínící tkanina či stínící textilie

Pro první roky v nové nemovitosti lze na plotové dílce umístit stínící tkaninu, která zabrání pohledům na nově dokončený dům či zahradu a tak pomáhá vytvářet soukromí.